Čechům chybí vitamin D

přečtěte si:

 Češi přišli na chuť vitaminu D

O vitaminu D se v poslední době mluví stále častěji. Tento supervitamin totiž pomáhá udržovat zdraví, posiluje imunitu a kosti, snižuje riziko vzniku běžných i chronických onemocnění až o 60 %. Přesto podle posledních výzkumů většina populace trpí jeho nedostatkem. V případě České republiky chybí déčko 99 % dospělých osob, což je alarmující číslo.

Odborníci připomínají, že vitamin D nepotřebují pouze děti, ale lidé v každém věku. Výsledky Státního zdravotního ústavu1 ukázaly, že méně než 1 % dospělých osob získá dostatek déčka z obvyklé české stravy. Přes podzim a zimu je také nedostatek UV záření, které je pro vytvoření vitaminu D potřebné.

Listopad zahajuje na severní polokouli „zimní sezónu vitamínu D" - čtyři až pět měsíců, kdy hladina tohoto životně důležitého vitamínu u obyvatel začne rapidně a nebezpečně klesat.

Příčinou je nízká intenzita slunečního svitu, která nemůže zahájit přirozenou tvorbu vitamínu D v kůži.

„Zimní sezóna vitamínu D" ovlivňuje bez rozdílu všechny obyvatele zeměpisného pásma severně i jižně od 35.rovnoběžky ( fialově označené území), k nimž patří i obyvatelé České Republiky a celé Evropy.Nedostatek vitaminu D při delším trvání vede k celé řadě různých obtíží. Odborníci se domnívají, že možná má podíl i na zvyšujícím se počtu autoimunitních chorob.

Je jasně potvrzeno, že vitamin D hraje důležitou roli v prevenci různých chronických onemocnění, včetně infekcí.
U starších osob tento vitamin snižuje riziko pádů, ztrátu rovnováhy a síly, zlomenin, mobility a předčasné smrti. (Zdroj:www.szu.cz)

Nedostatek vitaminu D také může stát za vašimi nervovými potížemi jako jsou podrážděnost, neustálý pesimismus, depresivní nálady a poruchy spánku.

A to je důvod, proč by si lidé měli příjem vitamínu D zvlášť v zimních měsících hlídat.

Ideálním řešením je vedle zvýšení konzumace tučných ryb i použití kvalitního doplňku stravy:

Vitamin D3-Efekt 1000I.U.

Vitamin D3-Efekt KIDS

[1] Zdroj: Státní zdravotní ústav, 2017, více zde

 

 

<< ZPĚT NA AKTUALITY
Uvedená sleva se vztahuje na první nákup v eshopu www.swissnatural.cz a má platnost 30 dní od obdržení slevového kódu. Slevu nezle využít, pokud jste u nás v minulosti nakoupili.

Získejte slevu 50 Kč na první nákup Cena pro členy Swiss klubu